Martin Fierro Radio Awards 2022: all the nominees | Luis Ventura announced them

The new edition of Martín Fierro 2022 Radio Awards has a date for next saturday October 1st. As an exceptional measure, this delivery brings together the last 3 years of the radio -2019, 2020 and 2021-, so there will be 3 gold statuettesinformed the president of the Association of Argentine Television and Radio Journalists (APTRA), Luis Ventura.

The event will be broadcast live from 19 hours. It will be a special segment of the programming of the television signal IP Newswhich can be tuned into channel 17 of Telecentro, 26 of Flow, 721 of DirecTV and 24.5 of TDA.

During the ceremony there will be three tributes and recognitions to the careers of outstanding figures of the national radio, especially to Chub Fontana Y Magdalena Ruiz GuiñazuVentura noted.

The presentation of the event will be in charge of the driver Tete Coustarot, who will share the evening with a team made up of Nara Ferragut, Nicolás Artusi, Pía Splaska and Maxi Legnani.

https://content.jwplatform.com/previews/9TB5QF9P-buQgiLVC

The members of APTRA are going to vote from this Wednesday, September 21, to the outstanding candidates of the radio, as much of A.M like FMand finally, in October, the winners will be defined by anonymous majority election.

The nominees for the Martín Fierro de Radio 2022: categories year by year

DAILY MORNING NEWS PROGRAM: FIRST MORNING

Best Daily Morning News Show (2019):

  • EVERY MORNING (Marcelo Longobardi – Miter)
  • TOMORROW SYLVESTRE (Gustavo Sylvestre- Radio 10)
  • AND NOW WHO CAN HELP US? (Ernesto Tenembaum- Radio with You)

Best Daily Morning News Show (2020):

  • PANCHO’S TAPAS (Pancho Muñoz – AM 750)
  • NOVARESIO 910 (Luis Novaresio – The Network)
  • ALL TOGETHER (Fernando Carnota – Rivadavia)

Best Daily Morning News Show (2021):

  • CONTINENTAL BREAKFAST (Daniel López – Continental)
  • THIS MORNING (Luis Majul – Rivadavia)
  • LA GARCIA (Cynthia Garcia – AM 750)

DAILY MORNING JOURNALISTIC PROGRAM: SECOND MORNING

Best Daily Morning News Show (2019):

  • THIS MORNING (Micaela Mendelevich – City Radio)
  • THE MORNING (Victor Hugo Morales – AM 750)
  • THE SUPER MORNING OF CHICHE (Chiche Gelblung – Rivadavia)

Best Daily Morning News Show (2020):

  • THE IMMENSE MINORITY (Reynaldo Sietecase – Radio con Vos)
  • LANATA WITHOUT FILTER (Jorge Lanata – Miter)
  • REPORT 910 (Eduardo Battaglia – The Network)

Best Daily Morning News Show (2021):

  • HERE WE GO (Gisela Busaniche – National)
  • SOMEONE HAS TO SAY IT (Eduardo Feinmann – Rivadavia)
  • STREET DOGS (Andy Kusnetzoff – Urbana)

DAILY GENERAL INTEREST SCHEDULE

Best Daily General Interest Program (2019):

  • THE MOOR CLUB (Santiago Del Moro – La 100)
  • LA NEGRA POP (Elizabeth Vernaci – Radio Pop)
  • NOT ALL IS SAID (Guido Kaczka – La 100)

Best General Interest Program (2020):

  • ON IN THE AFTERNOON (Maria Isabel Sánchez – Miter)
  • REVENGE WILL BE TERRIBLE (Alejandro Dolina – AM 750)
  • METER AND A HALF (Sebastián Wainraich – Metro)

Best General Interest Program (2021):

  • BRAVO CONTINENTAL (Fernando Bravo – Continental)
  • BEHIND WHAT WE SEE (Claudio Villarruel – AM 990)
  • THE NEWS SHOW (Roberto Pettinato – Radio Pop)

WEEKLY GENERAL INTEREST

Best Weekly General Interest Program (2019):

  • THAT NIGHT TETÉ (Tete Coustarot – Radio 10)
  • SOON OR LATER (Diego Brancatelli – Radio Pop)
  • A WOMAN (Graciela Borges – National)

Best Weekly General Interest Program (2020):

  • PARTY AIR (Florencia Ibañez – AM 530 We are radio)
  • BACK WITH YOU (Soledad Larghi – Radio with You)
  • MANCINI 910 (Fernando Mancini – The Network)

Best Weekly General Interest Program (2021):

  • THEY SAY WHAT THEY SAY (Alberto Lotuf – Radio con Vos)
  • THE PERMITTED SUNDAYS (Daniel Dátola – Cooperative)
  • THE SLATE (AM 750)

https://content.jwplatform.com/previews/Lr80SGeA-buQgiLVC

WEEKLY NEWSPAPER

Best weekly journalistic program (2019):

  • THE SCALDED CAT (AM 750)
  • RADIO BRAND (Eduardo Aliverti – The Network)
  • VERY EARLY SATURDAY (Marcelo Bonelli – Mitre)

Best weekly journalistic program (2020):

  • A CONFESSION OF PARTY (Romina Manguel – Millenium)
  • MORNING AIR (Guillermo Panizza – CNN Radio)
  • NEWS AIR (Sandra Borghi and Gonzalo Aziz – Mitre)

Best weekly journalistic program (2021):

  • BEFORE NOTHING (Roxy Vazquez – Radio con Vos)
  • ALL WITH AFFECTION (Alejandro Apo – National)
  • LET’S LIVE LIFE (Juan Carlos Del Missier – Mitre)

BEST JOURNALISTIC WORK

Best Journalistic Work (2019):

  • FACUNDO PASTOR (Page Zero – The Network)
  • JORGE LANATA (Lanata without filter – Mitre)
  • MARIA O’DONNELL (From now on – Metro)

Best journalistic work (2020):

  • ALEJANDRO BERCOVICH (Things Happened – Radio Con Vos)
  • MARCELO LONGOBARDI (Every Morning – Mitre)
  • NELSON CASTRO (Chronicle of an afternoon foretold – Rivadavia)

Best journalistic work (2021):

  • CYNTHIA GARCIA (La Garcia – AM750)
  • JONATHAN VIALE (Bread and Circus – Rivadavia)
  • JESICA BOSSI (Lanata without filter – Miter)

DRIVING WORK

Best job in driving (2019):

  • ALEJANDRO FANTINO (Fantino 910 – The Network)
  • ANGEL DE BRITO (The Spectator – CNN)
  • GUIDO KACZKA (Not everything is said – The 100)

Best job in driving (2020):

  • ALEJANDRO DOLINA (AM 750)
  • ELIZABETH VERNACI (La Negra Pop – Radio Pop)
  • SANTIAGO DEL MORO (The Moorish Club – The 100)

Best driving performance (2021):

  • ANDY KUSNETZOFF (Street Dogs – Urbana Play)
  • BETO CASELLA (Well raised – Continental)
  • PEPE GIL VIDAL (Coffee with Pepe – CNN Radio)

SPORTS JOURNALISTIC WORK

Best sports journalistic work (2019):

  • JUAN CARLOS “TOTI” PASMAN (Football 910 – The Network)
  • DIEGO DÍAZ (Continental Soccer – Continental)
  • SERGIO ALTIERI (La Garcia – AM 750)

Best sports journalistic work (2020):

  • FERNANDO PACINI (Super Sports Miter – Mitre)
  • GUSTAVO GRABIA (And now who can help us – Radio Con Vos)
  • MARTÍN LIBERMAN (La Oral Deportiva – Rivadavia / Liberman online – Radio Late)

Best sports journalistic work (2021):

  • GUSTAVO LÓPEZ (A good moment – ​​The Network)
  • JORGELINA ROCCA (Girls with balls – AM 750)
  • RODOLFO “GRINGO” CINGOLANI (Awake Heart – The Network)

INFORMATION SERVICE

Best information service (2019):

  • MITER REPORTS FIRST (Mitre)
  • RADIO 10
  • CNN INFORMATION SERVICE

Best information service (2020):

  • THE INFORMATION NETWORK (The Network)
  • AIR ROTARY (Rivadavia)
  • MAINLAND SERVICE (Mainland)

Best information service (2021):

  • AM750
  • NATIONAL PANORAMA (National Radio)
  • RADIO NEWS OF PLATA (Del Plata)

WORK IN SPEECH

Best voice over work (2019):

  • BELEN BADIA (CNN Radio)
  • LUIS ALBORNOZ (The Network)
  • MARCELA PACHECO (AM 750)

Best voice over work (2020):

  • ALEJANDRA ARESTIZABAL (The Rotary of the Air – Rivadavia)
  • FERNANDA CARBONELL (The 100)
  • PABLO RAMIREZ (Blue)

Best voice over work (2021):

  • LALO MIR (National Radio)
  • SANTIAGO MAURIG (Vorterix)
  • TAMARA TARRIO (Rock & Pop)

EVENING PROGRAM

Best Daily Afternoon/Late Show (2019):

  • EVENING OF A BUSY DAY (Sergio Lapegue-La 100)
  • MASSACCESI THAN NEVER (Mario Massaccesi – City Radio)
  • THINGS HAPPENED (Alejandro Bercovich – Radio Con Vos)

Best Daily Afternoon/Late Show (2020):

  • BRAVO CONTINENTAL (Fernando Bravo – Continental)
  • CHRONICLE OF AN ANNOUNCED AFTERNOON (Nelson Castro – Rivadavia)
  • MANCINI 910 (Fernando Mancini – The Network)

Best Daily Afternoon/Late Show (2021):

  • I GIVE YOU MY WORD (Alfredo Leuco – Miter)
  • BREAD AND CIRCUS (Jonathan Viale – Rivadavia)
  • PURE STORY (Paulo Kablan – Radio 10)

BEST SPORTS REPORTER

Best Sports Reporter (2019):

  • GUSTAVO CIMA (The Network)
  • LEONARDO GENTILI (The Network)
  • WALTER NELSON (The Network)

Best Sports Reporter (2020):

  • DANIEL MOLLO (Cooperative)
  • LEO GABES (Mainland)
  • PABLO LADAGA (Radio 10)

Best Sports Reporter (2021):

  • EDUARDO CAIMI (Mitre)
  • FEDERICO BULOS (Mitre)
  • GABRIEL ANELLO (Mitre)

BEST SPORTS COMMENTATOR

Best Sports Commentator (2019):

  • DANIEL CACIOLI (Del Plata)
  • ESTEBAN EDUL (Continental)
  • HUGO BALASSONE (The Network)

Best Sports Commentator (2020):

  • GUSTAVO LOMBARDI (Mitre)
  • JUAN CARLOS “TOTI” PASMAN (The Network)
  • MARTIN URRUTI (Mega)

Best Sports Commentator (2021):

  • GUSTAVO LOPEZ (The Network)
  • RODOLFO RAMÓN (The Network)
  • SANTIAGO LUCIA (National)

MUSIC PROGRAM

Best Music Program (2019):

  • CLASSIC OF CLASSICS (Eduardo de la Puente- Rock & Pop)
  • ASPEN CONNECTION (Leo Rodriguez – Aspen)
  • DELIGHTS OF A CHARLATAN (Daniel Jiménez – Vorterix)

Best Music Program (2020):

  • SONGS ARE LOVES (Nora Perlé – Miter)
  • THE KEY (Fena Della Maggiora – National)
  • TAO (Bobby Flores – Rock & Pop)

Best Music Program (2021):

  • ETERNALLY BEATLES (Martín Aragón – Del Plata)
  • I AM NATIONAL (Sandra Mihanovich – National)
  • SONG FOR EVERYONE (Carolina Wyler – La Pop)

HUMORISTIC WORK

Best Comedy Work:

  • ARIEL TARICO (Chronicle of an afternoon foretold – Rivadavia)
  • LIZY TAGLIANI (Street Dogs – Metro)
  • ROLO VILLAR (Mitre)

WORK IN PRODUCTION

Best work in production:

  • ANTONIO GARCIA (Tomorrow Sylvestre – Radio 10)
  • EMANUEL HERRERA (La Garcia – AM 750)
  • PABLO BENVENUTTI (The Moorish Club – LA 100)

WORK IN OPERATION

Best work in operation:

  • ADRIAN AJON (Mitre)
  • LUCAS GIULIANO (Del Plata and Radio 10)
  • RUBEN “CACHA” PAREDES (Novaresio 910 – The Network)

MOBILE

Best mobile:

  • ALAN LONGY (AM 750)
  • MERCEDES NINCI (Mitre)
  • ROSARIO BIGOZZI (The Network)

SPORTS PROGRAM

Best sports program:

  • FROM ANOTHER GOOD TIME (Gustavo López – La Red)
  • CONTINENTAL FOOTBALL (Diego Diaz – Continental)
  • SPORTS SUPERMITTER (Gabriel Anello – Mitre)

CULTURAL / EDUCATIONAL PROGRAM

Best Cultural/Educational Program:

  • THE CULTURAL EXPLORER (Lorena Peverengo – Radio Cultura)
  • HISTORY OF OUR HISTORY (Felipe Pigna – National)
  • COLUMBUS STORIES (Martín Leopoldo Díaz – CNN Radio)

MUSICALIZATION

Best work in musicalization:

  • CHRISTIAN RAIMUNDI (FM Blackie)
  • DJ PAUL (Meter and a half – Meter)
  • JULIAN ETCHEVARRIA (Blue)

https://content.jwplatform.com/previews/eMPUFc5x-buQgiLVC

Since when are the Martín Fierro Awards given?

The Martín Fierro Awards ceremony has been carried out almost uninterruptedly since 1959. At that time, a group of critics and media workers formed APTRA with the aim of founding an event to reward the protagonists of the most important television and radio productions of each year.

As new editions were added, the ceremonies began to become more popular thanks to the presence of hundreds of celebrities and stars of the Argentine show, and the televising of the awards.

For many years, the Martín Fierro awards unified the delivery of statuettes for the winners of Radio and TV. However, when the journalist Luis Ventura assumed the presidency of APTRA, in 2015, decided that each medium should have its own party so that everyone could show off.

In this way, for 7 years, the radio had a separate delivery to that of television. Secondly, since 2018 the Martín Fierro Digital Awards have been givenwhich reward content creators on digital platforms.

“Masterchef celebrity” won the Martín Fierro de Oro for TV

Last May, after three years without a party, the television jet set met again around the Martín Fierro awards ceremony that distinguished the 2021 production of open TV. The gastronomic contest of Telefe Masterchef Celebrity won the Martín Fierro de Oroin addition to imposing itself as best reality show Y comprehensive production.

The 50th awards ceremony organized by Aptra distributed awards for all the channels, in a gala in which the emotion of the reunion prevailed before a substantial discursiveness. TV celebrated itself again in a ceremony that lasted for more than four hours.

The Article Is In Spanish🡽

Read Also:   Deputy Daniel Arroyo asked for a city to be the capital of raw ham and explained why: "It generates an incentive for production"
Scroll to Top